- Fourier sorok
- Interpolációs polinomok
- Differenciálegyenletek
- Differenciálegyenletek, izoklinák
- Laplace transzformáció
- Paraméteres görbék
- Síkbeli és térbeli leképezések és mátrixaik
- Vektormezők, görbementi és felületi integrálok
- Kettős és hármas intergrál, térfogati integrál
- Divergencia és rotáció
- Valszám alapok, Kombinatorika
- Teljes valószínűség tétele, Bayes tétel
- Eloszlás, eloszlásfüggvény, sűrűségfüggvény
- Geometriai valószínűség, Binomiális tétel
- Várható érték és szórás
- Markov és Csebisev egyenlőtlenségek
- Nevezetes diszkrét és folytonos eloszlások
- Kétváltozós eloszlások
- Becslések
- Hipotézisvizsgálat
Teljes valószínűség tétele, Bayes tétel
Teljes valószínűség tétele
Ha $B_1$, $B_2$ és így tovább $B_n$ teljes eseményrendszer, valamint $A$ tetszőleges esemény, akkor
\( P(A) = P(A \mid B_1 )P(B_1) + P(A \mid B_2) P(B_2)+ \dots + P(A \mid B_n) P(B_n) \)
Bayes tétel
A Bayes tételt akkor használjuk, ha egy korábban bekövetkezett ($B_k$) esemény valószínűségét akarjuk kiszámolni egy később bekövetkezett ($A$) tükrében.
Ha $B_1, B_2$ és így tovább $B_n$ teljes eseményrendszer, valamint $A$ tetszőleges esemény, akkor bármely $B_k$ eseményre
\( P(B_k \mid A ) = \frac{ P(A \mid B_k) P(B_k) }{ P(A \mid B_1) P(B_1) + P(A \mid B_2)P(B_2) + \dots + P(A \mid B_n)P(B_n) } \)
a) Egy király úgy szeretné izgalmasabbá tenni az elítéltjeinek kivégzését, hogy három ládikába helyez 25 arany és 25 ezüst érmét. Ha a kivégzésre szánt célszemély aranyat húz, akkor a várakozással ellentétben mégsem végzik ki, de ha ezüstöt, akkor igen. A király a nagyobb izgalom kedvéért mindig máshogy osztja szét az érméket a ládákban. Egyik alkalommal így:
16 arany 4 ezüst |
8 arany 12 ezüst |
1 arany 9 ezüst |
A kérdés, hogy mekkora esélye van az elítéltnek a megmenkülésre.
b) Egy zöldséges három helyről szerez be almákat. Az első helyről a készlet 20%-át szerzi be, ezek mind jók. A második helyről a 30%-át és itt 5% romlott, de nem baj mert ezt is el tudja adni néhány vak öregasszonynak. A harmadik helyről a maradék 50%-ot szerzi be, és itt 15% romlott. Kiválasztunk egy almát, amiről kiderül, hogy romlott. Mekkora valószínűséggel származik a hármas termelőtől?
Egy biztosító kétféle autóbiztosítást forgalmaz, normált és sportautóra köthetőt. Normál biztosítást négyszer annyian kötnek, mint sportautóra köthetőt. A normál biztosítást kötők 2%-a balesetezik egy éven belül, míg a sportautósoknál 97% nem balesetezik.
a) Egy biztosítottat kiválasztva mekkora a valószínűsége, hogy balesetezik?
b) Ha belesetezik, mekkora a valószínűsége, hogy sportautóra kötött biztosítása volt?
Egy betegség kimutatásához szűrővizsgálatot végeznek. A vizsgálat a betegséget az esetek 90%-ában képes kimutatni. Ugyanakkor megesik, hogy tévesen betegnek diagnosztizál olyanokat is, aki egészséges. Ez az esetek 3%-ban fordul elő. A betegség a lakosság 35%-át érinti. Egy lakosról a teszt elvégzése során kiderül, hogy egészséges. Mi a valószínűsége, hogy valóban az?
Egy kereskedő 3 termelőtől szerez be almákat. A vásárolt mennyiség 45%-a az első termelőtől származik, ennek fele első osztályú. A második termelőtől az összes mennyiség 35%-át szerzi be, ennek 70%-a első osztályú, míg a harmadik termelő csak első osztályú árút szállított.
Kiválasztunk egy almát és az nem első osztályú. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a második termelőtől származik?
Egy biztosító három irodájában autóbiztosítással rendelkező ügyfelek száma 100, 150 és 250, közülük rendre 70%, 60% és 55% a következő évre megújítja biztosítását.
a) Egy ügyfelet véletlenszerűen kiválasztva mekkora valószínűséggel újítja meg a biztosítást?
b) Ha egy ügyfél megújítja a biztosítását mekkroa valószínűséggel tartozik az első irodához?
Egy üzletbe három helyről szállítanak egy terméket, amelynek 2%-a selejtes. A második helyről kétszer annyi terméket szállítanak, mint az elsőtől. A selejtarány az első helyről származóknál 4%, a másodiknál 2%, míg a harmadiknál minden századik termék selejtes. Egy terméket véletlenszerűen kiválasztva, mi a valószínűsége, hogy azt a harmadik helyről szállították?
Egy üzemben három műszakban állítanak elő egy terméket aminek a 2%-a selejtes. Az első műszak kétszer annyi terméket állít elő, mint a második. A selejtek aránya az első műszakban 2%, a másodiknál 4%, míg a harmadiknál 1%.
Egy terméket kiválasztva mekkora valószínűséggel készítette a harmadik műszak?
A következő táblázat az autóvezetők életkor szerinti éves baleseti statisztikáit tartalmazza. Ha egy adott évben az autóvezető nem okozott balesetet mekkora a valószínűsége, hogy 50 évnél idősebb?
életkor | baleset okozás valószínűsége | %-os megoszlás az összes autóvezető közül |
-30 | 0,06 | 20% |
31-50 | 0,02 | 45% |
51- | 0,04 | 35% |
Egy üzemben három műszakban folyik a termelés. A reggeli műszak 4.00-tól 12.00-ig tart és itt 4% esély van a gépsor meghibásodására. A délutáni műszakban, ami 12.00-tól 18.00-ig tart 5% eséllyel történik meghibásodás, míg az esti műszakban, ami 18.00-tól éjfélig tart a meghibásodás esélye 7%. Mekkora a valószínűsége, hogy ha egy nap pontosan egy meghibásodás történik, akkor az a délelőtti műszakban van?
Egy alkatrészt száz darabos tételekben szállítanak. Az egyes tételekben azonos arányban fordul elő három, kettő és egy hibás alkatrészt tartalmazó. Mennyi a valószínűsége annak, hogy egy tételből 2 alkatrészt véletlenszerűen kiválasztva mindkettő hibátlan lesz?
Egy vizsgán a hallgatók 60%-a első éves, 30%-uk másodéves, a többiek felsőbb évesek. Annak a valószínűsége, hogy egy hallgató vizsgán elért eredménye legalább közepes, rendre 6/25, 9/20, és 3/5. Ha egy találomra kiválasztott hallgató eredménye közepesnél gyengébb, akkor mennyi a valószínűsége annak, hogy az illető első éves?
Egy terméket 50 darabos csomagolásban szállítanak. Ismert, hogy a csomagok egynegyede egy hibásat, másik negyede két hibásat tartalmaz, míg a többiben nincs hibás. Egy találomra kiválasztott csomagból kiveszünk 2 terméket. Mennyi annak a valószínűsége, hogy mindkettő hibátlan?
Egy bizonyos készüléket 10-10 darabos tételben szállítanak. A tételek fele csupa hibátlan készüléket tartalmaz, a többi között azonos eséllyel található 1 vagy 2 hibást tartalmazó tétel. Két készüléket kiválasztunk egy tételből és mindkettőt hibátlannak találjuk. Mennyi a valószínűsége annak, hogy olyan tételből választottunk, amelyben 2 hibás volt?
Bemutatjuk, mi az a teljes valószínűség tétele és a Bayes tétel. A Teljes valószínűség tétele azt mondja ki, hogy ha ismerjük egy A esemény feltételes valószínűségét egy teljes eseményrendszer valamennyi eseményére, akkor ebből az A esemény valószínűsége kiszámítható. Példák a Teljes valószínűség tételére, Bayes-tétel, Feltételes valószínűség, A feltéve B, Teljes eseményrendszer.
MEGLEPŐ REJTÉLYEK MEGOLDÁSA ÉS A BAYES TÉTEL
Letesznek elénk három teljesen egyforma dobozt, melyek közül kettő üres, a harmadikban pedig nyeremény van. Kívülről nézve nem tudjuk megmondani, hogy melyik dobozban van a nyeremény, és a játék úgy indul, hogy választanunk kell a dobozok közül egyet. Ha üres dobozt választunk, akkor nem kapunk semmit. Viszont, ha azt a dobozt választjuk, amelyikben a nyeremény van, akkor megnyerjük. A három doboz közül egy nyer, így aztán a nyerési esélyünk 1/3, vagyis 33,3%, bármelyik dobozt választjuk is. Válasszuk ki, mondjuk, a második dobozt. Az izgalmak csak most jönnek. Miután kiválasztottuk a második dobozt, a játékvezető megmutatja nekünk, hogy az első doboz üres. És ezek után megkérdezi tőlünk, hogy ennek az új információnak a birtokában biztosan maradunk-e a második doboznál, vagy nem választanánk-e inkább a harmadikat. Jelen pillanatban egy nyerő és egy üres doboz maradt játékban, így logikusnak tűnik a gondolat, hogy mindkét megmaradt doboz nyerési esélye 50%. A helyzet azonban az, hogy ez nem így van. Meglepő, de kétszer akkora esélyünk van nyerni akkor, ha váltunk, és inkább a másik megmaradt dobozt választjuk. A kérdés csak az, hogy vajon miért?
Az 1600-as évektől egyre-másra kezdtek felbukkanni a különböző események valószínűségét firtató kérdések. Az ezekre a kérdésekre adott, néha hibás, de többnyire azért jó válaszok jelentették a kiindulópontját a matematika egyik egészen új ágának, az 1900-as évek elején az orosz Andrej Ny. Kolmogorov, Pafnutyij L. Csebisev és Andrej A. Markov által precíz alapokra helyezett valószínűségszámításnak. Az egyik ilyen kérdés volt az, hogy ha egy tálban van 40 piros és 60 fekete golyó, és valaki kivesz egyet, de nem tudni, milyet, akkor mekkora eséllyel húzunk ezek után pirosat. Ez a látszólag teljesen érdektelen és utólag visszatekintve eléggé egyszerű kérdés igencsak megosztotta a témával foglalkozó matematikusokat az 1700-as évek elején. A problémára Thomas Bayes angol presbiteriánus lelkész adott részletes megoldást, amely azonban csak halála után jelent meg, 1763-ban. A Bayes által megalkotott elmélet azóta egy teljesen új ágát teremtette meg a matematikai statisztikának, ám akkoriban sokan úgy vélték, hogy Bayes téved. Visszatérve a nyerő dobozok esetéhez, Bayes elmélete pontosan azt a meglepő és nehezen hihető tényt állította, hogy a példánkban megmaradt két doboz nem 50-50% eséllyel nyer. Nézzük meg, hogy miért.
Kezdetben, amikor még mindhárom doboz közül választhatunk, világos, hogy nyerési esélyünk 1/3, vagyis 33,3%. Az is világos, hogy ha még mielőtt választanánk, a játékvezető megmutatná az egyik üres dobozt, akkor valóban 50-50% lenne a megmaradt két doboz nyerési esélye. A dolog lényege éppen abban van, hogy az üres dobozt azután mutatják meg, hogy mi már választottunk. Ezáltal pedig befolyásoljuk a játékvezetőt abban, hogy melyik dobozt fogja megmutatni. Ha az általunk kiválasztott második doboz a nyerő, amire egyébként 33,3% esélyünk van, akkor az első és a harmadik doboz is üres, vagyis a játékvezetőnek teljesen mindegy, hogy melyiket mutatja meg. Ám abban az esetben, ha az általunk választott második doboz üres, ami az esetek 66,7%-ában fordul elő, akkor a játékvezetőnek mindenképpen a másik üreset kell megmutatnia. Vagyis amikor kezdetben üreset választunk, amire 66,7% az esély, akkor a játékvezető kiiktatja a rendszerből a másik üreset, és így ami marad, az nyer. Ezért van az, hogy az esetek 66,7%-ában akkor nyerünk, ha váltunk. Ha valakiben esetleg maradtak kételyek, megnyugtatásul annyit, hogy Bayes idejében számos matematikus is kételkedett az ilyen gondolatmenetek helyességében, és csak jóval később, az 1900-as évek elején alakult ki az a terminológia, ami a feltételes valószínűség fogalmának megszületésével lehetővé tette a Bayes által megalkotott elmélet precíz megfogalmazását és bizonyítását. A Bayes által képviselt gondolatmenet aztán olyannyira elterjedt a matematikában, hogy a statisztikának egy külön ága épült erre, amelyet Bayes-statisztikának neveztek el. Mielőtt azt hinnénk, hogy ez az egész csak értelmetlen játék, nézzünk meg egy másik történetet is.
Egy betegség a teljes lakosság 1%-át érinti. A betegség kimutatására kifejlesztettek egy szűrővizsgálatot, amely 95%-os megbízhatósággal képes kimutatni valakiről, hogy beteg-e vagy sem. Másként fogalmazva: 5% eséllyel téved. A biztonság kedvéért elmegyünk erre a vizsgálatra, és hamarosan ki is derül az eredmény. A vizsgálatot végző orvos közli velünk, hogy gratulálunk, az eredmény: Ön beteg. Hát ez nem jó hír, de talán van egy kis remény arra, hogy esetleg a vizsgálat tévedett. A vizsgálat 95%-os megbízhatósággal működik, de vajon mekkora esélyünk van arra, hogy mégsem vagyunk betegek? Talán 5%? Nézzük meg. Azt tudjuk, hogy a lakosság 1%-a beteg, vagyis 100 emberből átlag 1 ember beteg. A vizsgálat 95%-os megbízhatósága azt jelenti, hogy 100 emberből 5 esetben téved. Vagy betegnek nyilvánít olyan embert, aki egészséges, vagy fordítva. Átlagosan a 100 emberből 5 embert fog betegnek minősíteni.
Az 5 ember közül egy ember tényleg beteg, a másik 4 pedig a tévedés. Most pedig lássuk, mik az esélyeink. Az 5 ember közül, akiket betegnek mondott a teszt, 4 ember teljesen egészséges. Másként fogalmazva: a 80%-uk teljesen egészséges. Megint másként fogalmazva: ha a teszt azt mondja, hogy betegek vagyunk, akkor 80% esélyünk van arra, hogy valójában mégis egészségesek vagyunk. Ilyen erővel akár egy pénzérmét is feldobhattunk volna, hogy eldöntsük, betegek vagyunk-e, vagy sem, mert még az is jobb arányokat produkál.
Mit tanultunk ebből? Az eset egyik komoly tanulsága az, hogy ha egy teszt 95%-os, az nem azt jelenti, hogy 5% esélyünk van rá, hogy téved. Most ugyanis a tévedés esélye 80%. A másik fontos tanulság, hogy ez a teszt ugyan sok egészséges embert nyilvánít tévesen betegnek, viszont a betegeket elég jó eséllyel kiszűri. Olyankor, amikor az a cél, hogy egy járványt minél hamarabb megállítsunk, gyakran használnak ilyen típusú olcsó teszteket. Egy ilyen teszt 100 emberből 5 embert fog meg, és az 5 ember között jó eséllyel ott lesz az az egy, aki tényleg beteg, meg még 4 másik. Erre az 5 emberre pedig már lehet alkalmazni egy drágább és jóval kifinomultabb másik tesztet, amely képes kiszűrni, hogy ebből az 5 emberből ki az, aki tényleg beteg, és kik azok, akiknél vaklárma volt.